Pri konštrukcii vlastného anténneho systému sa veľa ľudí zaoberá veľkostí útlmu jednotlivých prvkov.

Je to až také dôležité?

Nie je to až tak kritické - rozdiely medzi značkovými a neznačkovými koaxiálnymi káblami nie sú nijako drastické a preto je zbytočné nakupovať nejaké super káble po 1 alebo 2 Euro za meter.

Všeobecne sa stačí riadiť materiálom jadra - horšie je CCS čo je vznešený výraz pre pomedenú oceľ alebo v lepšom prípade zliatinu, ktorá sa snaží pripomínať meď

Lepšie je celomedené jadro označované väčšinou CU.

Schéma koaxiálného kábla RG6U/64FA

Hodnota útlmu záleží na prenášanej frekvencii, ale priemerne majú CCS káble útlm cca 0,4 dB a CU káble cca 0,3 dB takže na 10 metroch vedenia je rozdiel len 1 dB význam použitého kábla je teda priamo úmerný potrebnej dĺžke - čím väčšia dĺžka tým kvalitnejší kábel potrebujete - väčšia dĺžka - rozumejte 50 a viac metrov

Ďalším zdrojom útlmu sú rozbočovače kde 1-2 má cca 3,8 dB, 1-3 má cca 5 dB, 1-4 cca 6,9 ​​dB, 1-6 má cca 9 dB a 1-8 cca 12 dB

Zásadně doporučujeme používanie rozbočovačov z F pripojením namiesto plechových IEC .

Plechový versus rozbočovač z F konektormi

Účastnícka zásuvka koncová má útlm cca 3,5 dB, priebežná cca 7 dB. Preto sa odporúča namiesto sériového zapojenia niekoľkých priebežných zásuviek za sebou urobiť skôr hviezdicový rozvod (pavúka) kde je signál vedený z rozbočovača do každej zásuvky zvlášť priamo káblom

Mám kúpiť vonkajší kábel (čierny) alebo stačí vnútorný (biely)?

Tu je rozhodujúci kadiaľ kábel povedie - pokiaľ bude ležať na streche vystavený poveternosti určite zvoľte čierne vonkajšie prevedenie - životnosť vonku je viac než dvojnásobná. PVC obal bieleho koaxiálu sa väčšinou vonku rozpadne cca po 3 - 5 rokoch, čierny vydrží 7 - 10 rokov.

Aký priemer mám zvoliť?

Na základe skúseností montérov anténnej techniky - 90% našich odberateľov volí 5 mm koaxiál - lepšie sa s ním pracuje, dá sa ľahšie pretiahnuť do husacích krkov a tiež sa dá ľahko zalištovať alebo schovať pod koberec. Rozdiel útlmu oproti silnejším priemerom je pri bežných trasách do 50 metrov zanedbateľný.

Mám rozbočovač umiestniť na pôde - alebo radšej stiahnuť signál na prízemie a potom rozbočit?

Záleží na stavebných dispozíciách vášho domu - používajú sa aj vertikálne i horizontálne rozvody - určite odporúčame zvoliť hviezdicový rozvod - zvlášť viesť kábel ku každej (koncovej) účastnícke zásuvke - alebo priamo k TV.

Konektory do TV sú samce IEC (s kolíkom) a všeobecne je lepšie zakončenie kábla F konektorom a následne redukciou IEC-F ako plastový konektor.

Samice IEC sa používajú na druhej strane účastníckeho kábla a strkajú sa do účastnícke zásuvky - pre krajší dojem a väčšiu praktickosť odporúčame uhlové prevedenie aby kábel netrčal do priestoru, ale šiel rovnobežne nadol rovnobežne so stenou.