Trochu teórie o DVB-T

Skratka DVB-T vychádza z anglického digital video broadcasting - terrestrial. V Českej republike a na slovenské nahradilo v priebehu tzv. Digitalizácie pôvodnej vysielanie analógové.


Hlavný rozdiel spočíva v tom, že informácie o obraze a zvuku TV vysielania je digitálny, základnou normou je MPEG-2 pre šírenie programov v štandartnom rozlíšení 576 x 720 tzv. SD a novo je tiež používaná MPEG-4 pre šírenie HD programov.


Digitálny signál DVB-T má oproti analógovému výhodu takú, že ak ho máme k dispozícii v dobrej kvalite (informácie je úplná a bez chýb) jeho obrazová a zvuková kvalita je výborná, ak je signál v horšej kvalite (informácie nie je úplná a obsahuje chyby) obraz vypadáva a krája na kocky. U analógového TV signálu bývalo zvykom, že obraz bol podľa kvality signálu výborný, horšie a najhoršie - zrnitý ale stále sa naň dalo pozerať, u digitálneho signálu je táto hranica medzi sledovateľným a nepoužiteľným signálom oveľa tenší. Zjednodušene by sa dalo povedať - "digitál buď jede dobre alebo nejde vôbec".


Digitálny signál je veľmi citlivý na priamu viditeľnosť medzi anténou a vysielačom (ideálny stav) a zle sa šíri do údolia za kopca. Veľmi ľahko môže byť poškodený tiež elektromagnetickým žiarením z iných elektrických zariadení, napríklad elektrické lokomotívy, neodrušené štartéry nákladných automobilov, WIFI internetové vysielača a podobne.


Antény pre DVB-T musí byť v ideálnom prípade smerovej - tzn. prijímajú signál iba zo smeru na ktorý sú natočené a musí mať dostatočný zisk. Zisk pasívne antény zjednodušene udáva o koľko je anténa lepší ako obyčajný dipól. Niektorí zákazníci sa chybne domnievajú, že zisk antény je to čo je udávané u tzv.aktivních bytových antén - ide väčšinou o súčet zisku antény čo u týchto antén je len dipól tvorený kusom drôtu zalisovaným v lesklom plastu a zisku vstavaného zosilňovača. Pre kvalitný príjem DVB-T signálu väčšinou tieto antény vyhovujú len v miestach umiestnených veľmi blízko vysielača rádovo do 10 km.


Anténny zosilňovač je aktívny prvok, ktorý má za úlohu zosilniť signál prijatý anténou na úroveň dostačujúce pre rozvod po domácnosti a pokrytie strát v prepojovacích kábloch. Pre stabilné anténny systém sú vhodné zosilňovače s možnosťou regulácie zisku - pretože pre TV je vhodný signál ktorý je "silný akurát" bežne na vstupe TV v rozmedzí 55 - 75 dBuV. Príliš silný signál (o vysokej úrovni) zahltí tuner TV prijímača alebo settop boxu a príjem nie je stabilný - vypadáva a krája na kocky. Moderné domové anténne zosilňovače väčšinou neobsahujú napájací zdroj a bývajú napájané cez koaxiálny kábel. Zosilňovač je vhodné umiestniť čo najbližšie k anténe (alebo viac anténam) pod strechu, tak aby sme zabránili vplyvu poveternosti na toto citlivé zariadenie. Pokiaľ ho umiestnime na strechu - v lete je v ňom aj viac než 40 stupňov Celzia a v zime pokojne aj mínus 20 stupňov, navyše je celoročne vystavený zmenám vzdušnej vlhkosti v značnom rozmedzí, čo pochopiteľne má vplyv na jeho elektrické vlastnosti ale tiež znižuje jeho životnosť - zosilňovač nám predtým "odíde".


Veľmi dôležitým prvkom anténneho systému je koaxiálny kábel prepájajúci jednotlivé komponenty, odporúčame kábel s celomedeným jadrom a kvalitným tienením pomocou fólie a čo najviac drôtikov opletenie. V bežných elektroprodejnách vám pod názvom koaxiál väčšinou predajú za 10 - 20 Sk meter kábel CCS ktorý má z dôvodu zníženia ceny jadro zo zliatiny ocele a medi, ktorý nie je pre anténne systémy príliš vhodný z dôvodu vysokého útlmu (na anténny zosilňovač nám z napájacieho zdroja príde len treba 10 voltov miesto 12 V a signál bude po 30 metroch zoslabený pokojne o 15 dB).


Posledným dôležitým prvkom je napájací zdroj ktorý má za úlohu zmeniť striedavé napätie 230 voltov z vašej elektrickej zásuvky na 12 voltov jednosmerných, prúdové zaťaženie zdroja väčšinou nepresiahne 100 miliampérov (mA). Zdroj pre anténne zosilňovače musia mať integrovanú napájací výhybku tak aby nahor na pôdu zasielal napájacie napätie pre zosilňovač a zároveň umožnil priechod už zosilneného signálu do TV.


Po koaxiálnom kábli je teda obojsmernú prevádzku - od zdroja k zosilňovaču napájania a od zosilňovača dole k TV už zosilnený signál.


Ak potrebujeme zosilnený signál rozbočit na viac Tv - k tomuto nám slúži rozbočovača (ak by cez neho malo prechádzať napájanie musí mať jednu vetvu priepustnú pre DC (jednosmerné napájanie) väčšinou je táto vetva označená červeno.


Ak máme možnosť prijímať DVB-T signál z dvoch smerov - môžeme použiť buď anténový zlučovač alebo anténny zosilňovač s dvomi vstupmi. Z technického hľadiska je vhodnejšie zosilňovač s dvomi vstupmi - keďže si môžeme prispôsobiť silu signálu z jednotlivých antén tak aby konečný výsledok bol čo najlepší.


V miestnosti môžeme koaxiálny kábel zakončiť buď priamo anténnym konektorom typu IEC samec ktorý pripojíme do TV alebo tzv. Účastnícku zásuvkou ktorá môže byť v rôznych prevedeniach (TV R, TV R SAT, MULTI)

Ak ste po preštudovaní nadobudli dojem, že u nás nakúpite odborne a problematike antén niečo vieme vopred ďakujeme za vaše objednávky.